Мир і дружба – не дива, або знай свої права
Мир і дружба – не
дива, або знай свої права
(Правовий тренінг)
Мета. Ознайомити дітей із правами, що гарантуються законом,
сприяти формуванню світового світогляду, системами теоретичних поглядів на
права дитини, формувати активну позицію дітей щодо реалізації себе та своїх
прав у житті, правову свідомість. Розвивати логічне мислення, інтерес до
правових знань, навички самореалізації і самовиховання. Виховувати пошану до
законів України, вчити користуватися своїми правами.
Обладнання. Назва тренінгу; вислів Гомера: "Немає між живих
людей та й не може бути безіменних"; вислів: "Усі рівні в своїх
правах"; рубрики прав з малюнками (на основі конвенції ООН); виставка
"Права дітей в малюнках"; значки "Учасник правового
тренінгу"; чарівна скринька, мікрофон, бейджики; малюнки професій, вироби
дітей; портрет Василя Симоненка; роздатковий матеріал; тест "Чи знаю я
свої права"; буклети Романа Зварила "Захистимо кожну дитину";
магнітофон.
Хід заняття
І. Привітання.
Нумо, діти, підведіться.
Один одному всміхніться.
У нас сьогодні в класі свято,
Гостей зібралося багато.
Ану ж на них ви подивіться
І веселенько так всміхніться,
І всі разом скажіть їм:
- Добрий день!
ІІ. Організаційна частина.
Таємничо-чарівна хвилина.
- У мене в руках чарівна скринька, у ній найцінніший
скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що
не розповідати, кого він там побачив і мовчати аж доки всі найдопитливіші та
найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки.
(Звучить фонозапис щебетання птахів, під який відкривається скринька. Діти
по черзі заглядають у скриньку).
-
То кого ви побачили у чарівній скриньці?
(Діти називають себе, бо на дні скриньки – дзеркало).
-
Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе. Людина – найцінніший
скарб.
Відомий поет України В.
Симоненко, який прожив життя-спалах (28 років), написав вірш "Ти знаєш, що
ти людина?".
Батьки:
1.
Ти знаєш, що ти – людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Очі твої – одні.
2.
Більше тебе не буде
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди –
Добрі, ласкаві і злі.
3.
Сьогодні усе для тебе:
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба –
Гляди ж не проспи.
4.
Бо ти на землі – Людина,
І хочеш того чи ні –
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина.
Очі твої – одні.
- У своєму вірші поет говорить про
неповторність кожної людини. Кожен із вас – особистість, і саме такої людини,
як ви, немає на землі і не може бути. Кожна людина є єдиною та унікальною. Ви
говорите по-різному, по-різному думаєте і висловлюєтеся, мирно живете, іноді
сперечаєтеся, але завжди повинні пам’ятати, що всі люди на землі мають однакові
права.
- А що таке право?
(Право – система обов’язкових для
всіх, формально визначених правил поведінки, які встановлюються або
дозволяються державою)
-
Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права.
ІІІ. Повідомлення
теми і мети тренінгу.
- Отже, наша година спілкування
буде присвячена правам дитини і називається "Мир і дружба – не дива, або
знай свої права", а проведемо її у формі тренінгу.
На уроках з
предметів "Основи здоров’я", "Я і Україна" ми вже вивчили
деякі права дітей, повторимо їх та з іншими познайомимося, щоб добре знати і
вміти ними користуватися у житті.
Знати права
– означає вже на половину володіти ними.
Готуючись
до правового тренінгу, ми провели конкурс малюнків "Права дитини в
малюнках". Експертна група класу вибрала кращий малюнок до кожного права.
IV. Основна частина.
-
Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права.
(Діти читають вірш "Я хочу жить", ("Я і Україна", с. 59))
Дитя
моє! Бог дав тобі життя,
І щоб ніхто не
заподіяв шкоди
Тобі, маленький
громадянин,
Бог дав закони
нашому народу.
Від дня народження, від іменин –
Він
твій, цей світ широкий за вікном,
Ти
на життя і щастя маєш право
Під золото-блакитним знаменом
Своєї
Української Держави.
(Витяг із "Конвенції про права дитини").
Стаття 6. кожна дитина має невід’ємне право на життя.
1-й учасник. Не меркнуть зорі,
Йдуть у небуття,
Бо мають право вік світити.
Я ж маю право на життя,
Я гідно мушу жити.
(На дошці вчитель прикріплює написи: ПРАВО НА
ЖИТТЯ).
Стаття 7. Кожна дитина має право на ім’я.
Кожна дитина після народження має ім’я. Ім’я має велике
значення в житті кожного з нас, воно супроводить усіх мов вірний друг.
2-й учасник. Як маленьке немовля
У світ двері відчиня,
То дарують йому слово,
Слово це – його ім’я.
3-й учасник. Підростає немовлятко –
Чи дівчатко, чи хлоп’я,
Разом з ним іде це слово,
Слово це – його ім’я.
4-й учасник. Кожен дружить із цим словом
Протягом всього життя.
Здогадались, що за слово?
Слово це – його ім’я.
5-й учасник. Ми маємо право на ім’я:
І ти , і він, і ми, і я.
У кожного воно своє,
До того ж зміст у нього є.
Вправа "Знайомство".
Зараз ми проведемо вправу
"Знайомство", де кожен назве своє ім’я і розкриє його значення.
(Діти по черзі встають, називають ім’я. його значення і прикріплюють
бейджики. Починає вчитель).
Галина – спокійна;
Катерина – чистота;
Олександр – мужній;
Христина – освячена Хрестом;
Віталій – життя;
Ольга – свята;
Ярослав – швидкий;
Олег – святий;
Дмитро – плід землі;
Ганна – грація;
Костянтин – стійкий;
Карина – виразна;
Ян – запальний;
Юлія – липнева;
Іван – благодать;
Анастасія – переселення;
Дмитро – хлібороб;
Марина – морська;
Василь – царський;
В’ячеслав – вічна слава;
Володимир – володіти світом;
Павло – малий;
Андрій – хоробрий;
Олена – світло;
Максим – найбільший.
-
Всім подобаються власні імена?
-
У нашій країні згідно зі статтями Сімейного і Цивільного кодексу по
досягненні16 років громадянин України має право змінити своє ім’я.
Стаття 9. кожна дитина має право не розлучатися з батьками.
6-й учасник. Розкажу вам, друзі, я,
Що
таке моя сім’я.
Разом
дружно проживаєм
І пісні про це
співаєм.
Люба
матінко моя,
Як
пишаюсь нею я!
В неї руки золоті,
Серцем кожного
зігріє.
Тато сильний і
завзятий,
Він господар в
нашій хаті:
Все майструє, все
ладнає,
Бо до цього хист
він має.
Дід і бабця у
пошані –
Вони праці
ветерани,
Всіх онуків міцно
люблять
І, як пташенят
голублять.
Є у мене сестра й
брат,
І я цьому дуже рад.
Всіх їх дуже люблю
я.
Знайте, це – моя
сім’я.
Стаття 8. Право на повноцінне
харчування.
7-й учасник. У сім’ї ми маєм право
На добре харчування.
Від того, що і як їмо,
Залежить і здоров’я, і навчання.
І дуже корисно для нас вживати вітаміни,
Бо це впливає на здоров’я кожної дитини.
8-й учасник. Вітаміни – добра справа,
Це доказує наука.
Харчування повноцінне
Для дитини незамінне.
Вітамінів як дадуть –
Діти всі умить ростуть,
А щоб в школі добре вчитись,
І у армії служити,
Та здоров’я добре мати,
Треба добре харчуватись.
-
Як ви думаєте, про яке право розповіли діти?
(Вчитель прикріплює малюнок)
Наша держава піклується про ваше
здоров’я. Ви безкоштовно харчуєтеся в школі.
9-й учасник. Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким з дитинства мрієш буть.
У нас ще є і обов’язок – вчитися добре і сумлінно.
Стаття 23. Право на працю.
-
А ким ви мрієте бути? (Відповіді
дітей)
10-й учасник. Майбутня професія – важливий це
крок,
Обрати для себе, щоб був з мене толк,
Лікарем стати – це мрія моя.
Здається мені, що вмію завжди
Пораду надати і вихід знайти.
11-й учасник. Я не граюся із током,
А працюю з молотком,
Тепловоз новий майструю,
А змайструю – розмалюю.
Побіжить по рейках з свистом,
А я в ньому машиністом.
12-й учасник. Мрію я, як підросту,
Космонавтом стати.
На космічних кораблях
До зірок літати.
Ти, матусю, не сумуй
Не журися, тату,
Звідтіля я привезу
Зірочок багато
- У
будь-якому випадку держава повинна зробити так, щоб люди могли отримати
професію та працювати. А різних професій багато. Спробуйте здогадатися, про яку
з них ітиметься.
Хто завжди по полю ходить?
Хто пильнує за зерном?
Провіряє перші сходи.
Це, звичайно, … (агроном).
У пору літню, час останній,
Навесні – гарячий час –
Косять, жнуть вони і сіють,
Орють лан у котрий раз! (Хлібороби)
Дітвору він добре знає,
Її щедро пригощає,
Бо уміє готувати,
Ще й уміє подавати. (Кухар)
Є паличка в нього чарівна –
За мить сто машин зупиняє.
Ось паличку ловко він у гору
підняв,
Одразу "Москвич", як
укопаний, став. (Міліціонер)
-
За законом України про працю діти, які досягли 16-річного віку, можуть
прийматися на роботу.
Стаття 31. Кожна дитина має право на відпочинок і дозвілля.
Фізкультхвилинка.
Стаття 24. Право на здоров’я та медичну допомогу.
13-й учасник. Якщо ж погано стало нам,
Батьки заб’ють тривогу.
Для цього право є у нас
На медичну допомогу.
14-й учасник. І лікарі, і вчителі
Піклуються про діток,
Бо здоров’я всіх дітей
Найдорожче в світі.
Стаття 29. Освіта дитини має бути спрямована на розвиток особистості,
талантів.
15-й учасник. В школі пишем і читаєм,
І малюєм, і
співаєм,
Свій талант ми
розвиваєм.
Ми танцюєм, і
співаєм,
І відвідуєм гуртки
(Виконується "Танок квітів")
16-й учасник. Про свої права ми знаєм:
На освіту маєм право,
Маєм право на ім’я,
І таланти проявляти,
Особисту думку мати.
Та найперша справа –
Це на рівність право.
Стаття 2. Усі рівні
у своїх правах.
Підсумок.
V. Робота в групах.
1-а група. Декларація – це документ, у якому викладено
важливі правила, обов’язки для всіх людей. У1559 році було прийнято
"Декларацію прав дитини".
2-а група. Конвенція
– головний міжнародний документ щодо захисту дітей. У 1989 році всі
країни світу підписали "Конвенцію прав дитини". Конвенція ООН має 54
статті, написані шістьма мовами.
3-а група. Закон
– документ, нормований акт, прийнятий вищим органом державної влади. На
основі Конвенції України у 1991 році прийнятий Закон "Про охорону
дитинства".
4-а група. Конституція – це Основний Закон, де записані
всі права та обов’язки громадян України. Від Конституції залежить щастя й доля
нашого народу й кожної людини.
Тест "Чи добре знаю я свої права?"
1. Усі діти мають право на любов і
турботу.
2. Усі діти рівні в своїх правах.
3. Кожна дитина має право їсти
тільки цукерки, чіпси.
4. Усі діти мають право на
повноцінне харчування.
5. Усі діти мають право відмовлятися
від обіду.
6. Усі діти мають право на освіту.
7. Усі діти мають право на
відпочинок і дозвілля.
8. Кожна дитина має право одержувати
сніданок в ліжко.
9. Жодна дитина не повинна мити
посуд.
10. Усі діти мають право на здоров’я та медичну
допомогу.
11. Діти мають право на інформацію.
12. Жодна дитина не повинна прибирати власну
кімнату.
13. Діти мають право висловлювати свої погляди.
14. Кожна дитина має право мати вдома собаку або
кота.
15. Кожна дитина має право на життя.
(Діти виконують тести)
VІ. Підсумок заняття.
1-й учасник. Я маю право жити на землі.
2-й учасник. Творити, дихати, учитись,
3-й учасник. Примножувать багатства всі її,
4-й учасник. Своєю Україною гордитись.
5-й учасник. Я маю право Україну восхвалять,
6-й учасник. Боротися за неї і за честь стоять,
7-й учасник. Безкрайнії поля її любити,
8-й учасник. І щовесни журавликів із вирію зустріти
9-й учасник. Я маю право на веселку й на весну,
10-й учасник. На щедру осінь і на тепле літо,
11-й учасник. На зиму, так безмежно чарівну,
12-й учасник. На соловейка спів в гаях
13-й учасник. І на любов батьків безмежну і безкраю
14-й учасник. Хоч ми малі ще, та в нас закон є і права.
І ми навік запам’ятали із Декларації слова.
15-й учасник. Всі діти вільні і всі рівні, і треба всім нам дружно жить.
Тож ми ще змалечку вчимося всіх поважати і любить.
16-й учасник. І вже учимося в школі, бо право нам таке дано.
Та ми усі дружити будем і мирно жити будем
все одно!
17-й учасник. Як завтра день угледять
люди, як зійде сонце золоте,
Так Україна жити буде, так наша доля
процвіте.
(Пісня "Це моя Україна")
Вчитель підводить
підсумок.
Коментарі
Дописати коментар